Приключиха археологическите проучвания под връх Драгойна, които се провеждат ежегодно всяка година, вече единадесета по ред.
Двадесет и пет студенти по археология от Пловдивския и Шуменския университет участваха тази година в разкопките на обекта Църквището, намиращ се в североизточното подножие на вр. Драгойна, с. Драгойново. Ръководител на групата и тази година беше доц. Иво Топалилов, а негов заместник гл. ас. Божидар Драганов.
Тази година археолозите продължиха разкопките в манастирския комплекс, разкрит преди 2 години, но към южния ограден зид на комплекса, за да се разбере на каква площ се е разполагал той. Едновременно с това проучвания се направиха и в западната половина на терена.
Доц. Топалилов обясни, че това което са открили са верижно разположени помещения, свързани помежду си. Според него комплексът обхваща цялата тераса на хълма, на който се намира Църквището, а това е огромен по своите размери комплекс, който през отделните епохи е претърпял значителни трансформации, но е запазил своето значение като свещено за християните място. Според него, това е най-ранният манастир, разкрит в Тракия, който започва да функционира още от началото на 5 век.
Ръководителят на групата изказа задоволство от тазгодишните находки и изрази надежда догодина да има отново подобни резултати.
Комплексно заснемане на археологическия обект Църквището направи Иван Саров.
Целият екип, зает с разкопките, изказа специални благодарности на кмета на общината Ангел Папазов за безрезервната подкрепа и внимание по време на проучванията.